Gülüş Estetiği ve Tasarımı

Gülüş Estetiği Nedir?

Günümüzde diş hekimliği artık sadece dolgu ve diş çekmekten ibaret değildir. Birçok insan, görünüşlerini iyileştirmenin bir yolu olarak gülüş estetiği veya kozmetik diş hekimliğine yönelmektedir. 

Gelişmiş dentofasiyal (diş ve yüz) estetik arayışı modern toplumda önemli bir yer almaktadır.Toplumda güzel kabul edilen yüzler ve güzel gülümsemelerden ilham alınarak  dentofasiyal estetiği iyileştirmek ve gülümsemede olumlu değişiklikler sağlamak için yapılan tedaviler gülüş estetiği tedavi yöntemlerindendir.

Gülüş Estetiği Neden Yapılır?

Gülüş estetiği, gülümsediğinizde dikkat çeken bölgedeki bozukluklar için uygulanır. Fazla diş eti görünümüne sahipseniz, ön dişleriniz arasında asimetri mevcutsa veya lekelenmeler varsa, dişlerinizin boylarından, şekillerinden veya pozisyonlarından memnun değilseniz, dişlerinizin rengi yeterince beyaz değilse gülüş estetiği için diş hekimine başvurabilirsiniz.

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülümseme değerlendirmesi temel olarak fotoğraf ve röntgenler gibi klinik yöntemlerle yapılmaktadır. Gülüş estetiği tasarımında ve before-after (öncesi-sonrası) yaparak hastaya gelindiği noktayı göstermek amacıyla ağız içi fotoğraf çekimi her zaman altın standart olmuştur.

Hastayla birlikte yapılan planlama sonrası gülüş estetiği için gerekli olan işlemlere başlanır. Estetik beyaz dolgular, estetik kaplamalar (zirkon, E-max, tam seramik restorasyonlar veya lamine veneerler), bleaching (diş beyazlatma/ ağartma), gingivektomi (diş eti boyuna ve şekline yapılan müdahaleler), bonding, ortodontik tedaviler, şeffaf plak tedavileri, diş pırlantaları ve estetik implant uygulamaları gülüş estetiğinin temelleridir.

Gülüş Estetiği ve Tasarımını Kim Yapar?

Diş hekiminiz, gerekli ağız içi fotoğraflar veya modeller oluşturduktan sonra tedavi planlamasını size sunar, birlikte karar verdiğiniz gülüş tasarımına onay verdikten sonra diş hekiminiz gerekli işlemlere başlar. İhtiyaç duyulursa uzman diş hekimine yönlendirebilir.

Gülüş Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Gülüş estetiği sağlanmasında dikkat edilen konular gülüş arkı, bukkal koridorlar, gülme sırasında görünen diş eti miktarı, diş eti ve diş boyu asimetrisi, dişler arasındaki boşluklar, orta hat kayması, ön dişlerde genişlik, büyüklük farkı ve asimetri vb.

Gülüş estetiği, gülümsediğinizde dikkat çeken bölgedeki bozukluklar için uygulanır. Fazla diş eti görünümüne sahipseniz, ön dişleriniz arasında asimetri mevcutsa veya lekelenmeler varsa, dişlerinizin boylarından, şekillerinden veya pozisyonlarından memnun değilseniz, dişlerinizin rengi yeterince beyaz değilse gülüş estetiği için diş hekimine başvurabilirsiniz.

Gülüş Estetiği ve Tasarımı Ne Kadar Sürer?

Gülüş tasarımı önemli ve vakit alıcı bir işlemdir. Bu konuda hassas davranılması gerekir. Gülüş estetiği ve tasarımı için diş hekiminiz tarafından öncesinde ağız içi fotoğraflarınız alınır, model oluşturabilmek için çene ölçüleriniz alınabilir.

Diş hekiminiz, ekibiyle birlikte planlamayı yapar ve size sunar, hastanın onayı alındıktan sonra estetik işlemlere başlanır. 

Gülüş Estetiği ve Tasarımı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Hayır. Dişlere uygulanacak işlemlerden önce gerekli ise diş hekiminiz lokal anestezi uygulayarak dişleri uyuşturacaktır.

Sonrasında işlemlerden kaynaklı bir süre rahatsızlık veya hassasiyet hissedebilirsiniz ama şiddetli herhangi bir ağrıya sebep olmayacaktır.

Gülüş Estetiği ve Tasarımı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan işlemlere bağlı olarak dikkat etmeniz gereken durumlar hakkında diş hekiminiz tarafından bilgilendirebilirsiniz. Diş etine yapılan gingivektomi gibi işlemlerden sonra o hafta boyunca tuzlu ve baharatlı yemekler yenmesi sakıncalıdır.

Aynı şekilde bleaching veya bonding işlemlerinden sonra sigara, çay veya kahve tüketimi renklenmelere sebep olacaktır.

Gülüş Estetiği Fiyatları

Gülüş estetiği fiyatları gülüş tasarımı için gereken materyallere, kullanılacak malzemelere ve yapılacak işlemlere göre farklılık gösterir.

Diş hekiminiz tarafından tedavi planlaması yapıldıktan sonra gülüş estetiği fiyatıyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Comments are closed.