İleri Cerrahi Uygulamalar

İleri cerrahi uygulamalar nedir?

Diş hekimliğinde gerekli görüldüğünde ileri cerrahi uygulamalar yapılabilmektedir. Bu uygulamalar uzman olarak periodontolog veya ağız ve diş çene cerrahları tarafından uygulanabileceği gibi bu konularda eğitim almış olan diş hekimlerini  tarafından da yapılabilmektedir.

İleri cerrahi uygulamalar, hastanın konforunu ve fonksiyonunu arttırmaya yönelik tüm cerrahi işlemleri kapsar. Bu işlemlerden bazıları lokal anestezi ile yapılabildiği gibi bazı durumlarda genel anestezi uygulamalarına da ihtiyaç vardır.

İleri cerrahi uygulamalar kimlere yapılır?

İleri cerrahi uygulamalar implant yapılması planlanmış ancak implant uygulaması için kemik genişliği veya kalınlığının yetersiz olduğunda bölgedeki kemik miktarını arttırmak için yapılabilir.

Bu işlemler arasında kemik tozu yerleştirme (ogmentasyon) , kemik kreti genişletme, açık ve kapalı sinüs lifting gibi işlemler yer almaktadır. Diğer ileri cerrahi uygulamalar arasında gömülü 20 yaş diş çekimi bulunur. Ayrıca çene gelişimini tamamlamış ancak çenesi çok ileride veya geride olan hastalarda ortodontik tedavi sonrası ortognatik cerrahi yapılabilir.

Kemik ogmentasyonu nedir?

Kemik ogmentasyonu implant için yeterli kemik olmadığında veya diş çevresinde kaybolan kemiği yeniden oluşturmada yapılan ileri cerrahi bir işlemdir. Kemik tozu hastanın ağız içi başka bir bölgesinden alınabildiği gibi sentetik olarak da ekilebilir.

Kemik ogmentasyonu sonrasında kemik zarı denilen membranlarla kemik greftlerini (tozlarını) örtmek gerekir. Kemik ogmentasyonu sayesinde implant için uygun olmayan kemikler implant uygulaması için uygun hale getirilebilir. Diş çevresinde periodontal problemlerle veya tramva ile kaybolan kemik, yerine getirilebilir, böylece dişin ağızda kalma süresi uzar.

Sinüs lifting nedir?

Sinüs lifting işlemi, implant uygulamasından önce üst çenede arka diş bölgesinde burun boşluğu denilen sinüs duvarının yukarıya itilerek bölgenin kemik tozlarıyla doldurulması işlemidir.

Sinüs lifting, ileri cerrahi teknikler kullanılarak yapılan genelde periodontolog veya çene cerrahı tarafından yapılan ama pratisyen diş hekimleri tarafından da yapılabilen bir işlemdir. Prosedür sonrası yerleştirilen kemik tozları kemik ile kaynaşarak 4 ile 6 ay içinde bölgeye implant uygulanabilir hale getirilmiş olunur

Gömülü 20 yaş çekimi nedir?

Çenede 20 yaş dişinin çıkabileceği bir alan olmadığında veya 20 yaş dişinin pozisyonu ağıza sürmesi için uygun olmadığında 20 yaş dişleri gömülü kalabilir. Gömülü 20 yaş dişleri çene kemiğinde enfeksiyona sebep olabilir, sinirlere yakın olduğu için ağrıyabilir veya önündeki dişi iterek dişlerde çapraşıklığa sebep olabilir.

Gömülü 20 yaş dişleri her zaman çekilmek zorunda değildir. Bunun için diş hekiminiz ağız içi muayenesi ve röntgenler ile gerekli olduğu durumları belirtebilir. Gömülü 20 yaş dişleri genelde 17-18 yaşından sonra problem yaratmaya başlar. Lokal anestezi altında çekilen gömülü 20 dişi operasyonu çok komplike olmasa da bazı durumlarda zorlayıcı olabilir.

Comments are closed.